Haberler / YARDIMLAŞMA ÖRNEĞİ TAKI TÖRENLERİ


YARDIMLAŞMA ÖRNEĞİ TAKI TÖRENLERİ

Tarihi: 20-01-2016

Yurdumuzun adetlerinden biri olan takı törenleri bugün de sürdürülmektedir. Takı töreni düğün organizasyonu sırasında bir süre ayrılara yapılır. Bu sürede gelin ve damat tüm davetlilerin görebileceği bir yerde durur. Davetliler gelin ya da damada hediye aldığı değerli takılar, altınlar veya para olarak üzerlerine iğneler ya da gelinin takı torbasına koyarlar. Takı takmak adeti yüz yıllardan bugüne kadar gelmiştir. Fakat belki de asıl amacı bilinmemektedir.

Takı töreni denilen, düğünün bir parçası olan zaman da, davetliler tarafından hediye edilen değerli takıların elbette ki amacı vardır. Yeni evlenen çiftler evlerini kurabilmek , düğün günü ve yeni hayatları için bir çok masrafa girmiştir. Davetlilerin armağan ettiği değerli takılar bu masraflara katkıda bulunmak için bugüne kadar gelmiş bir yardımlaşma örneğidir. Daha çok para yerine değerli takıların seçilmesinin nedeni ise bu takıları masraflar için kullanmak istemeyen gelin ve damatlar içindir. Davetliler tarafında hediye edilen takılar gelin ve damat tarafından aksesuar olarak da yıllar boyunca kullanılabilir.

Takı törenlerinde gelin ve damadın ebeveğinlerinin hediye ettiği bazı değerli takılar yadigardır. Bunlar manevi anlam taşır ve satılmaz. Anneden kıza,oğula yada anneden geline, damada geçer. Manevi anlam taşıyan bu değerli hediyeler bazen maddi olarak çok değerli olmasa da maneviyatı ağırdır.